YILAN İLAÇLAMA NASIL YAPILIR ?

YILAN İLAÇLAMA NASIL YAPILIR ?

YILAN İLAÇLAMA NASIL YAPILIR ?

    YILAN İLAÇLAMA NASIL YAPILIR ?

Yılan ilaçlama nasıl yapılır? Bunun birden fazla tekniği bulunmaktadır. Fakat dilerseniz gelin öncelikle yılan konusuna detaylı bir açıklama getirelim.

Çiftliklerde, açık alanlarda ve tarla alanlarında insanları rahatsız eden yılanlar türüne göre   bildiğimiz gibi zehirli veya zehirsiz olabilirler.

Yılan İle Mücadelede Etkin Maddeler

Bu canlılarla mücadele edebilmemiz için evin, bahçenin, tarlanın ve yılan gelme olasılığı yüksek olan yerlere toz ve sıvı uzaklaştırıcı uygulama yapılmaktadır. Bu uygulama işlemini yaptıktan sonra kimyasalların keskin kokusundan dolayı yılanlar evizine, bahçenize, tarlanıza yaklaşamaz.

Yılan ilaçlama için

Bu yöntem gerçekten etkili bir yöntemdir. Yaşam alanında çocuklar varsa eğer çocukların ulaşamayacağı yerlerde uygulama yapılmaktadır.

Bir başka bir yöntem sunacak olursak eğer yılan yakalama kapanıdır. Peki yılan yakalama kapanı için hangi adımları yürütmemiz gerekmektedir?

  1. Yılan yakalama kapanlarının içerisine bıldırcın yumurtası koyun.
  2. Bir süre bekledikten belirli bir süre sonra yılan yumurtaya ulaşmak isteyecektir.
  3. Bu süreç içerisinde kapanın yakınlarında bulunmayın.
  4. Yılan yumurtaya ulaşmak istediğinde kapana yaklaşacak ve kapana yakalanacaktır.

Yılan için ilaçlama ilaç yerine kapan kullanmak oldukça tehlikelidir. Kapan tekniğinde yılanların yaşam bölgenize gelmesi ve yakalanması beklenmektedir. Fakat ilaçlama sayesinde siz yılanları hiç görmeden kaçırmış olursunuz.

YILANLARI UZAKLAŞTIRMANIN DOĞAL YOLLARI

Yılanlar açık alanlarda delik, boşluk, çukur oluşan yerlere yuva yaparlar. Yılanlar kurbağa ve fare gibi canlıları av olarak gördüğü için bu canlıların olduğu yerlerde daha fazla bulunurlar.

Yılanların bir bölgede bulunmasının aslında en büyük sebeplerinden biri de avlanabileceği canlıların bulunduğu bölgelerdir. Peki kapan ve ilaç yerine yılanları doğal olarak nasıl uzaklaştırabilirsiniz? 

     Yılan olabileceğini düşündüğümüz açık alanlara kirpi bırakabiliriz. Yılanlar kirpilerin bulunduğu alanlardan uzak dururlar.

     Yılanların saklanabileceği küçük, yoğun yeşilliğe sahip yerden olan bitkileri kesebilirsiniz.

     Yerde oluşan boşluk (Çukur) diyebileceğimiz boşlukları kapatarak önlem alabiliriz. Sadece bahçede olan boşluklar değil, evin temellerinde bulunan boşluklarıda imkanımız dahilinde onarım yapabiliriz

Bahçede yılan olduğundan şüphe duyuyorsak eğer ya da gördüysek bahçede çim biçme makinesi kullanarak saklanabildiği alanları biçerek saklanmalarına engel olabiliriz.

Aynı zamanda çim biçme makinesini çalıştırdığımız zaman zemin titreyeceği için yılanları ürkütecek ve siz bahçede ki işlerinizi halledene kadar uzaklaşacaklardır.

NOT: Bahçeyi uzun çimlerden uzaklaştırma tekniği ile yılanlardan tamamen kurtulamazsınız fakat bahçe işlerinizi halledene kadar yılanlar bulunduğunuz yerden uzaklaşmış olacaktır.

Evinizin bahçesine yılan gelmemesi için bahçenize çitler yapabilirsiniz. Bu çitler türleri bakımından 3’e ayrılırlar.

     Plastik kaplama çitleri

     Çelik kafes çitleri

     Yakalama kafesli çitler.

Yapı nasıl olursa olsun çitler toprağa gömülmeli ve eğimli olmalıdır. Bu çit sayesinde yılanlar bahçenizde bulunan çitlerin altından ve üzerinden giremeyeceklerdir.

YILANLAR HANGİ KOKULARI SEVMEZLER ?

Yılan İlaçlama

Yılanlar, keskin kokusu olan bitkileri ve kimyasal ürünleri sevmezler. Dolayısıyla bu kokuların olduğu yerlere gitmeyi tercih etmezler. Keskin kokulara doğal örnekler verecek olursak eğer bahçenize sarımsak ekebilirsiniz.

Sarımsağın keskin kokusundan dolayı yılanlar bu kokuyu aldığı zaman bahçenize ya da sarımsağın bulunduğu hiç bir alana gelmeyeceklerdir.

Aynı zamanda bahçenize nohut ekebilirsiniz. Kokusu keskin olduğu için değil yaprağı tuzlu olduğundan dolayı yılan gelse bile geri dönecektir. Yılanın nohut ekili olan bölgeden uzaklaşmasının sebebi nohut yaprağından ısırırsa eğer yaprağın tuzu yılanı yakacaktır. Bu yüzden o bölgeden uzaklaşacaktır.

Yılan ilaçlama için ilaçlama nasıl yapılır? makalemizin sonuna geldik merak ettiğiniz soru ve sorunlar hakkında bizimle iletişime geçerek cevap alabilirsiniz. Esen kalın…

 

Hizmetimizi değerlendirerek kendimizi geliştirmemize yardımcı olabilirsiniz.

Kategoriler