Sivrisinek Mücadelesi

Sivrisinek Mücadelesi

Sivrisinek Mücadelesi

   Metamorfoz yumurta, larva, pupa ve yetişkinlik evrelerinden oluşur. Dünyada yaklaşık 3000 sivrisinek türü bulunmaktadır.  Sivrisinekler, sık rastlanan haşereler olup, her iklim tipinde görünebilir ve bulundukları bölgeye bağlı olarak uzun süre hayatta kalabilirler. Cinse bağlı olarak ağır derecede kirli sulardan temiz sulara, teneke kutulardaki küçük su birikintilerden havuzlara ve akıntılara kadar her çeşit su kaynağında üreyebilirler.

Sivrisineklerin Yaşam Devri

   Sivrisineklerin büyük bir bölümü günbatımından sonra beslenir. Dişi sivrisinekler, konakçıdan yayılan vücut kokusu, karbondioksit, sıcaklık ve nemi algılama özelliğine sahip güçlü algılama organlarına sahiptir. Dişi sivrisinekler her beslenmede yaklaşık olarak kendi vücut ağırlıkları kadar kan emebilirler. Beslenme sırasında bir antikoagulant içeren salya pıhtılaşmayı önlemek üzere yaraya geçer ve kanın akmasını sağlar. Konakçı vücudun buna gösterdiği alerjik reaksiyon, ardından gelen kaşınma hissidir.

   Ergin bir sivrisinek, genellikle birkaç haftadan fazla yaşamaz. Fatak dişi sivrisinek yaşamı boyunca her seferinde yüzlerce yumurta bırakarak pek çok defa yumurtlayabilir. 

Sivrisinekler İle Neden Mücadele Edilmelidir?

   Sıcak iklimlerde sivrisinekler hastalıkların belli başlı taşıyıcıları olabilirler. Örneğin ; sıtma, filariasis, sarı humma, beyin iltihabı ve dang humması. Hastalık taşıyan sivrisinekler ana konakçı olarak insanları kullanmakta ve ayrıca en önemli unsur olarak kan emmek için evrelere girmektedir. 

   Sivrisinekle mücadelede Fidas İlaçlama & Alo Böcek olarak genel amacımız vektörün üreme alanlarını kurutmak, larva ve erginlerle ayrı ayrı mücadele etmektir. Biyolojik mücadele ve kimyasal mücadelenin yanı sıra çevre düzenlemesi ve koruma kontrol tedbirleri uzman personellerimiz ile keşif ziyaretlerimiz sonrasında belirlenebilmektedir.

Sivrisineklerden hangi doğal yollarla korunursunuz?

   Yaz aylarının en büyük kabusu olan sivrisinekler,  uykularınızı bölerek gece boyunca huzursuz ederler. Kaşıntıların ısrarlar devam etmesi ciltte kızarıklık ve tahrişlere de sebep olur. Sivrisinek ısırıkları birçok hastalığında habercisi olabilir. Bunlara bir nebzede önlem almak isteyeceksinizdir.  Sivrisineklerin en sevmediği kokular defne, reyhan, portakal, limon, lavanta kokularıdır.

   Sivrisinekler koyu renk kıyafetleri tercih etmektedir. Sivrisinekler koyu renk kıyafetleri  kendilerine özel alan olarak görür ve bu kıyafetlere daha çok uğrarlar.

   Zengin besin grupları sivrisineklerin sevmediklerindendir. B ve C vitamini özellikle bu gruptandır. C vitamini suda eriyen bir vitamindir ve vücutta birikmez,  fazla terlemeyi önler, sivrisinekler ise bundan nefret ederler.

   Cam önüne koyabileceğiniz reyhan, fesleğen kokusu ise sivrisinekleri oldukça uzaklaştıran bir yöntemdir. Bitkileri başucunuza koyarak daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

   İçi sirkeli bir bardak ise sivrisineklerin uzaklaştırılmasında etkili rol oynamaktadır. Güçlü kokusu sivrisinekleri uzak tutmayı başaracaktır.

   Sarımsak ve soğanın kokusu yine sivrisineklerin kabusu olmuştur. Sivrisinek ısırıklarına nane oldukça iyi gelmektedir. Gece ısıran sivrisinek türleri UV ışığından ve mavi ışıktan uzak durmaktadır. Unutmayın ki davetsiz misafirlere kökten bir çözüm için uzman kişilere başvurmanız gerekecektir.

SİVRİSİNEK DÜŞMANLARINI BİLİYORMUYDUNUZ?

   Doğada sivrisinek yiyerek beslenenler ; kurbağa, balık, bukalemun,  kertenkele, yarasa, kuşlardır.

Hizmetimizi değerlendirerek size daha iyi bir hizmet sunmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Kategoriler