Keneler

Keneler

Keneler

Kene İçin İlaçlama

   Keneler, tropik ve subtropik iklim kuşaklarında, gerek bizzat kendileri kan emerek ve gerekse birçok hastalık etmeninin vektörü olarak hayvan ve insan sağlığını tehdit eden en önemli ektoparazitlerdendir. Kene ilaçlama şirketi olarak Fidas İlaçlamayı 25 yıllık deneyimi ile tercih edebilirsiniz.

Kene Mücadelesi

KENELERİN YAŞAM DÖNGÜSÜ

   Kenelerin yaşam döngüsünde yumurtadan sonra takip eden her bir gelişme döneminde konukçularından kan emmek zorunda olduğu ve kan emme esnasında salgıları ile konukçularında zehirlenmelere ve felçlere yol açtığı, sekonder enfeksiyonlar için giriş kapısı teşkil ettiği, ayrıca yoğun popülasyon oluşturmaları halinde ise anemi ve özellikle küçük hayvanlarda ölümlere sebep olduğu bilinmektedir.

KENE NELERE SEBEP OLUR?

   Kene istilasına maruz kalmış hayvanlarda et,süt ve yumurta verimlerinin düştüğü, deri ve yapağı kalitesinin bozulduğu görülmektedir.

   Ayrıca, bazı hastalıkları taşıyarak vektörlük yaptıkları ve bu şekilde hayvan ve insanlarda birçok hastalığın ortaya çıkmasında rol oynadıkları da bilinmektedir. Keneler, mekanik ve biyolojik vektör olarak Türkiye’de çok yaygın olarak bulunan veba, salmonellosis, listeriosis, luping-ill, tropical theileriosis, babesiosis ve anaplomosis gibi hastalıkları taşıdıkları kaydedilmektedir.

KENE TÜRLERİ 

   Ülkemizde, Ixodoidea üstfamilyasına bağlı Ixodidae ve Argasidae familyalarına ait toplam 30 kene türünün bulunduğu belirtilmektedir. Kırım kango kanamalı ateşi hayvanlardan insanlara keneler ile buluşan bir hastalıktır.

   Ülkemizin kenelerin yaşamaları için coğrafi açıdan oldukça uygun bir yapıya sahiptir. Henüz ergin olmamış Hyalomma cinsine ait keneler, küçük omurgalılardan kan emerken virüsleri alır, gelişme evrelerinde de bunları muhafaza ederler.

Kene Mücadelesi

KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ HASTALIĞI NEDİR?

   Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı etmeni 30’a yakın kene türünde tespit edilmesine jarşın, yedi kene türünün aktif olarak taşıyıcı olduğu belirtilmektedir. Ülkemizde tespit edilen H. m. Marginatum, H. a. Anatolicum ve D.marginatus taşıyıcı türleri tüm coğrafik bölgelerimizde saptanmalarına karşın, A. Varigeatum sadece bir vaka olarak Hatay’da tespit edilmiştir.

KENELER NERELERDE BARINIR?

   Kenelerin genellikle orman alanlar, hayvan barınakları, duvar deliklerinde yaşam alanları buldukları, buradan geçen hayvanlara ve insanlara yapıştıkları ve yumurtalarını bu alanlara bıraktığı bilinmektedir.

KENE MÜCADELESİ NASILDIR?

KENE İLAÇLAMA

   Kene mücadelesi, kene ilaçlama çok önemli olmakla birlikte tecrübe gerektirmektedir. Keneler yumurta dönemleri hariç diğer biyolojik dönemlerinde insanlara hücum ederek kan emebilirler. Mümkün olduğu kadar kenelerin bulunduğu alanlardan kaçınılması gerekmektedir. Bu nedenle mücadeleyi uzman kişilerden yardım alıp yaptırmalısınız. Fiyat ve detaylı bilgi almak için 0506 487 44 14 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

 

Hizmetimizi değerlendirerek size daha iyi bir hizmet sunmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Kategoriler