• Anasayfa
  • Blog
  • Karasinekler Ve Kent Yaşamındaki Önemleri

Karasinekler Ve Kent Yaşamındaki Önemleri

Karasinekler Ve Kent Yaşamındaki Önemleri

Karasinekler Ve Kent Yaşamındaki Önemleri

Karasinekler Ve Kent Yaşamındaki Önemleri

Yaygın karasinek ilaçlama olarak isimlendirilen Musca Domestica, Dünya’nın her yerinde bulunur ve insanlar ile birlikte yaşarlar. Bu canlılar, insan gıdaları ve atıklarıyla beslenir ve bu esnada birçok hastalık etkenini de bulaştırır. Ergin karasinek yoğunluğu, kendtin genel hijyen şartları ile ilgili en önemli parametredir. Karasinek yoğunluğunun artması ile bağırsak enfeksiyonları, deri ve göz enfeksiyonlarının yayılması gibi sağlık riskleri oluşturmaktadır.

Karasineklerin Hayat Devresi

Karasinek İlaçlama

Karasinekler; yumurta, larva,pupa ve ergin olmak üzere dört belirgin hayat devresi geçirirler. Sıcaklığa bağlı olarak yumurtadan ergin hale 6-42 günde geçerler. Ergin ömrü ise genellikle 2-3 haftadır. Yumurtalarını genellikle organik maddeler üzerine örneğin ; gübrelik ve çöplük alanlara bırakırlar. Karasinek mücadelesi, dünyanın en hızlı üreyen canlılarındadır. Uygun koşullarda; ergin bir sinekten 5 hafta sonunda 76 Milyar dişi sinek meydana gelir.

Karasineklerin Beslenmesi

Hem dişi hem de erkek karasinekler şekerli insan gıdaları ile, çöp ve diğer atıklarla, hayvan dışkıları ile beslenirler. Ağız yapıları her türlü gıda ile belenmelerine uygundur. Katı gıdaları tükürük salgısı ile eriterek alırlar.

Karasinek İlaçlama

Karasinekler için su çok önemlidir ve susuz 48 saatten fazla yaşayamazlar. Diğer gıda kaynakları; süt, şeker, şuru, kan, taze et gibi insanların çevrelerinde bulunabilecek gıdalardır. 

Karasineklerin Üreme Alanları

Dişi karasinekler, fermantasyona müsait her türlü hayvansal ve bitkisel organik atık üzerine yumurtalarını bırakabilirler. Kentsel alanlarda karasineklerin yoğun olarak tercih ettikleri üreme alanları çöplük ve çöp toplama alanları, hayvan gübrelikleri, çöplük ve gıda fabrikaları atıkları, organik atıklar, kanalizasyon/fosseptikler, çürüyen bitkisel atıklardır.

Karasinek mücadelesi FİDAS İLAÇLAMA & ALO BÖCEK için önemli mücadelelerden biridir. Çünkü karasinekler, insanları çalışırken veya dinlenirken rahatsız ederler. Evlerde çevredeki yüzeyleri, eşyaları ve yiyecek maddelerini dışkılarıyla kirletirler. Karasinekler hastalık bulaştırırlar. Dizanteri, tifo, kolera ve tüberküloz gibi hastalıklar bunların başında gelmektedir.

Peki FİDAS İLAÇLAMA & ALO BÖCEK hangi metodları kullanmaktadır?

Karasinekleri kimyasal ve fiziksel metotlarla kontrol etmekteyiz. Kontrol programlarımızda etkinlik, çevresel faktörler, uzun süreli etki sağlaması ve uzman çalışanlarımızla uygulamaları gerçekleştirmekteyiz. Direkt serpme ve boyama şeklinde uygulama yaptığımız mücadelede hızlı etki, kısa sürede karasinek popülasyonunda büyük düşüş göreceksiniz. İnsektisit uygulamaları ile kısa sürede ergin popülasyonunu düşürerek kontrol programına devam etmemiz için karasinek sorununuz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Fidas İlaçlama & ALO BÖCEK Karasinek Mücadelesi için Sizlere Pratik Bilgiler Sunmakta İster!

*Çevresel hijyenin iyileştirilmesi,

*Üreme yerlerinin ortadan kaldırılması,

*Çekici maddelerin elimine edilmesi,

*Hastalık etkeni ile temasın azaltılması, gıdaların ve insanların korunması önemlidir.

*Karasinek Mücadelesi

 

Hizmetimizi değerlendirerek size daha iyi bir hizmet sunmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Kategoriler